30 تا80 درصد افراد سردردهای تنشی را تجربه می‌کنندبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی انجمن سردرد ایران، دکتر منصوره تقا درمراسم افتتاح این کنگره ها در مورد سردردهای شایع اظهار کرد: سردردهای شایع، دو نوع تنشی و میگرنی است که در همه کشورها این شیوع مشابه بوده و به طور کلی 30 تا 80 درصد افراد سردردهای تنشی را در زندگی خود تجربه می‌کنند.
وی افزود: شدت سردردهای تنشی معمولا زیاد نیست ولی سردردهای میگرنی معمولا شدید هستند و 11 تا 14 درصد شیوع جهانی دارد.
رئیس پنجمین کنگره سردرد در مورد میگرن گفت: علت قطعی بروز میگرن هنوز مشخص نیست ولی فرضیه‌ها در مورد علت آن زیاد است و در جدیدترین مطالعات مشخص شده در میگرن تغییرات میانجی های شیمیایی در مغز وجود دارد؛ بنابراین در درمان‌های جدید به این مساله توجه شده است.
تقا تاکید کرد: بی‌خوابی، پرخوابی، گرسنگی، پرخوری، هوای آلوده، مواد افزودنی، استفاده از پنیر چرب و کاکائو، بوی غذای سرخ کرده، عطر تند و استرس جزو عوامل محرک میگرن به شمار می‌روند.
وی با بیان اینکه وراثت در بروز میگرن می تواند نقش داشته باشد، گفت: در نوع میگرن شایع حتی تا 80 درصد وراثت در بروز میگرن نقش دارد ولی در افراد خانواده ممکن است در فردی میگرن خفیف و در دیگری شدید باشد.
تقا درخصوص درمان سردرد گفت: میگرن به دو دسته کلی مزمن و دوره‌‌ای تقسیم بندی می‌شود که در نوع دوره‌ای افراد به طور گاه به گاه سردرد دارند که از چند ساعت تا سه روز ممکن است طول بکشد ولی در نوع مزمن فرد 15 روز یا بیشتر درگیر سردرد است و بسیاری از این بیماران به دلیل طولانی بودن زمان سردرد اقدام به مصرف مسکن زیاد کرده و این موضوع عوارض بسیاری را برای آنان به همراه دارد.
وی عنوان کرد: درمان میگرن به دو صورت درمان حمله سردرد و درمان پیشگیری است؛ در درمان پیشگیری فرد روزانه دارو مصرف می‌کند که دفعات و شدت سردردش کاهش یابد. همچنین باید توجه داشت که درمان پیشگیری روزانه در سردردهای میگرنی که هشت روز یا بیشتر در ماه باشد، توصیه می شود.
تقا خاطرنشان کرد: درمان پیشگیری انواع مختلف دارد و برحسب شدت بیماری، جنسیت و سن، چاقی، لاغری و شرایط روحی فرد توسط پزشک انتخاب می‌شود. همچنین در درمان پیشگیری حداقل مصرف منظم به مدت دو ماه نیاز است که متوجه شویم دارو موثر بوده است یا نه، بنابراین بیماران نباید انتظار درمان سریع داشته باشند.
پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین المللی سردرد و درد از 19تا 21 مهرماه جاری در تهران با حضور مهمانانی از کشورهای آمریکا، آلمان، دانمارک و سوئد در حال برگزاری است.
علمی**1834 **1440
تنظیم: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید