گرمازدگی در کودکان زیر پنج سال شیوع بیشتری داردعباس مرتضوی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: گرما زدگی در فصل تابستان بویژه در کودکان زیر پنج سال نمود بیشتری دارد و خانواده ها به این موضوع مهم توجه بیشتری داشته باشند.
وی اظهار کرد: مقاومت بدن کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت بوده و در صورت گرمازدگی تعادل آب و املاح بدن بهم می خورد و مشکلاتی را موجب می شود.
این متخصص کودکان خاطرنشان کرد: گرما زدگی در کودک علائم و نشانه های دارد، از آن جمله می توان به بیحالی ، تحریک پذیری سیستم عصبی، سفتی حرکات در عضلات اندامها ، کم آبی ، استفراغ و بتدریج کاهش فشار خون ، شوک و اختلال در عملکرد کلیه ها ، قلب و مغز و در نهایت مرگ اشاره کرد.
وی بیان کرد: در صورت بی توجهی و انجام ندادن اقدامات اولیه درمانی برای کودک دچار گرمازدگی کاهش سطح هوشیاری را به همراه دارد.
مرتضوی خاطر نشان کرد: بر این اساس توصیه می شود والدین در هنگام بروز با کودک گرما زده اقداماتی را انجام دهند و البته این موضوع مهم به مرحله ای از پیشرفت علایم گرما زدگی بستگی دارد.
وی خاطر نشان کرد: خوردن مایعات مانند پودر او آر اس می تواند مایعات بدن کودک را تنظیم کند، اما برای انجام اقدامات درمانی مناسب باید به نزدیکترین مرکز درمانی ارجاع داد.
به گزارش ایرنا، گرما زدگی کودکان در فصل تابستان شایع ترین مراجعات در مراکز بیمارستانی را تشکیل می دهد.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار : اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید