کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول هابه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه ایالتی اوهایو موفق به توسعه این فناوری شدند که ممکن است بتوان از آن برای مرمت بافت‌ها یا بازیافت توانمندی سلول‌هایی که دچار پیری شده‌اند، استفاده کرد.
‘چندن سن’ از مدیران مرکز تحقیقات بازیابی پزشکی و درمان‌های مبتنی بر سلول دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: با استفاده از این فناوری نانوتراشه جدید، بافت‌ها و اندام‌های آسیب دیده را می‌توان با سلول‌های جدید جایگزین کرد؛ ما نشان دادیم که این سلول‌ها همانند یک زمین حاصل‌خیز هستند، به طوری که می‌توان هر بخش موردنظر بافت را در آنها ایجاد کرد.
محققان این آزمایش را روی موش‌های آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار داده‌اند. آنها موفق شدند سلول‌های پوست را دوباره برنامه‌ریزی کنند تا بتوان آنها را به سلول‌های رگ در پاهای آسیب دیده موش تبدیل کرد. این گروه رگ‌هایی را در پای به شدت آسیب دیده موش که در آن رگی وجود نداشت، ایجاد کردند.
نتایج یافته‌های محققان نشان داد که در مدت یک هفته، رگ‌های خونی فعال در پای آسیب دیده شکل گرفتند و در طول هفته دوم، پای آسیب دیده بهبود پیدا کرد. این گروه در محیط آزمایشگاهی موفق به برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوست و تبدیل آنها به سلول‌های عصبی شدند و این سلول‌ها به مغز موشی که دچار سکته شده بود، تزریق شد.
سن افزود: این فناوری در 98 درصد موارد، به ‌صورت موفقیت‌آمیز عمل می‌کند. ما توانستیم سلول‌های پوست را به سلول‌های دلخواه تبدیل کنیم که این کار در مدت کمتر از یک ثانیه و به ‌صورت غیرتهاجمی انجام می‌شود.
این فناوری از چند بخش تشکیل شده‌ است؛ ابتدا یک تراشه مبتنی برفناوری‌ نانو است که مواد موردنظر را به سلول بالغ در بدن می‌رساند. دومین بخش این فناوری، تولید مواد زیستی است که موجب تغییر سلول می‌شود. براساس این ماده، سلول می‌تواند به هر نوع سلول هدف تبدیل شود.
تبدیل بافت با فناوری‌ نانو (TNT) می‌تواند به‌ عنوان ابزاری برای تبدیل هر نوع سلول به سلول موردنظر در بدن مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری جدید فرصت‌های تازه‌ای در دنیای پزشکی ایجاد می‌کند که این روش بی‌نیاز از فرآیندهای آزمایشگاهی و غیرتهاجمی است و ماده موردنظر تنها با بار الکتریکی بسیار کم رهاسازی می‌شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature به چاپ رسیده است.
علمی**9031**1834
تنظیم: عادل پازیار** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید