محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ساخت حسگر تشخیص دهنده میزان انسولین خون شدندبه گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، در ساخت این زیست حسگر از نانوذرات طلا استفاده شده است.
«این زیست حسگر قادر است مقدار انسولین را در محدوده‌ی 1 تا 1000 نانومول بر لیتر با دقت بالایی اندازه‌گیری کند. حساسیت و انتخابگری بالا از دیگر مزیت‌های این حسگر است و در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کاربرد موثر دارد.
پروفسور علی اصغر انصافی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: «انتخابگری بالای این زیست حسگر بدون نیاز به عملیات خاص روی نمونه‌ مورد نظر و آماده سازی، از مهم‌ترین ویژگی ‌های آن محسوب می‌شود و در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کاربری موثر دارد.
به گفته‌ی انصافی، در ساخت این زیست حسگر، ابتدا پلیمر پلی ارتوفنیلن دی امین، به طریق الکتروشیمیایی در سطح نانوذرات طلا، قرا گرفت سپس تک رشته DNA خاص حساس به انسولین، از طریق پیوند سولفیدی بر روی بستر فوق متصل شد .
مطالعات نشان داده که در حضور یون منیزیم، انسولین پس از برهمکنش با زنجیره DNA یک قفس چهار وجهی ایجاد می‌ کند که این تغییر ساختمان به عنوان ابزار تشخیص انسولین در مقادیر کم به روش امپدانس الکتروشیمیایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
انصافی در پایان دلیل استفاده از نانوذرات طلا و اهمیت حضور آن‌ ها در ساخت حسگر را اینگونه توضیح داد: «طراحی و ساخت زیست‌ حسگرها بر پایه‌ی DNA نیازمند روشی است که بتوان اولاً DNA را به صورت پایدار در بستر حسگرحفظ نمود و ثانیاً تعداد زنجیره‌های DNA قرار گرفته روی بستر را کنترل کرد.
این دو مسئله مهم را می‌ توان با استفاده از نانوذرات طلای اصلاح شده با دیگر مواد کنترل نمود لذا بدون حضور نانوذرات اصلاح شده امکان کنترل و پایداری حسگر مهیا نخواهد شد.»
این تحقیقات حاصل تلاش‌های پروفسور علی اصغر انصافی و پروفسور بهزاد رضایی- اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان- و الهه خدامی، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه اصفهان- است. نتایج این کار در مجله‌ Colloids and Surfaces B: Biointerfaces با ضریب تأثیر3/887 (جلد 159، سال 2017، صفحات 47 تا 53) به چاپ رسیده است.
انسولین یکی از مهم ترین هورمون‌ هایی است که در بدن ترشح می‌ شود که افزون بر کنترل قند خون، نقشی اساسی بر بسیاری از فعالیت‌های سوخت و ساز بدن نیز دارد بنابر این اندازه‌ گیری و کنترل مقدار انسولین در افراد سالم و بیمار، نقش پررنگی در کنترل بیماری دیابت ایفا می‌ کند.
دانشگاه صنعتی اصفهان فعالیت خود را از سال 1356 آغاز کرده و اکنون با حدود 12 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های برتر کشور است.
2093 ** دریافت و انتشاردهنده: اصغر دواتگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید