محدود کردن کوریکولوم آموزشی اپتومتری مغایر با استانداردهای جهانی استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عبدالرضا فرزانه روز سه شنبه در نشست خبری بیستمین کنگره اپتومتری ایران اظهار کرد: گروهی تصمیم دارند کار اصلی اپتومتریست ها را که مراقبت بینایی است از آنان بگیرند؛ این درحالی است که حرکت جهانی به سمت ارتقای این رشته و تاکید بر تجهیز مطب های اپتومتریست ها با ابزار و وسایل پیشرفته است تا بتوانند در زمینه تشخیص و پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها مانند کم بینایی اقدام کنند.
وی افزود: کم بینایی از جمله مواردی است که اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی می توانند به موقع آن را تشخیص داده و از پیشرفت آن که می تواند به نابینایی منجر شود، پیشگیری کنند. کم بینایی در کشورهای مختلف دلایل متعددی دارد مانند آب مروارید، آب سیاه، عفونت ها یا رتینوپاتی نوزادان نارس که اپتومتریست ها با تشخیص به موقع در خط مقدم مقابله با آن قرار دارند.
فرزانه همچنین با بیان این که جای مقطع آموزشی دکترای حرفه ای در دانشگاه های کشور خالی است، اظهار کرد: نه تنها نباید موارد آموزشی رشته اپتومتری محدود شود، بلکه باید دوره دکترای حرفه ای اپتومتری نیز در دانشگاه ها راه اندازی شود زیرا با توجه به پیشرفت هایی که در این رشته صورت گرفته، در یک زمان محدود چهار ساله نمی توان تمام آموزش های لازم را به اپتومتریست ها ارائه کرد.

** کمبود مراکز تشخیص کم بینایی در کشور
فرزانه گفت: تعداد مراکز پیشرفته تشخیص کم بینایی در کشور بسیار اندک است و در این مراکز برای بیماران کم بینا خدمات شایسته ارائه نمی شود؛ این درحالی است که باید یک اپتومتریست، یک چشم پزشک و یک درمانگر به صورت تیمی این بیماران را درمان کنند و آنان را به زندگی عادی خود بازگردانند.
وی ادامه داد: بیماران کم بینا معمولا از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند؛ در بسیاری از کشورها مراکز کم بینایی را از نظر مالی حمایت می کنند اما در ایران جای اینگونه حمایت ها خالی است.

** جای خالی اپتومتریست ها در طرح 2020
عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران گفت: طرح 2020 که از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورها اعلام شده در خصوص پیشگیری از عواملی است که منجر به کم بینایی و نابینایی می شود؛ حدود 17 سال از اعلام این طرح می گذرد با این حال در کشور ما به دلیل استفاده نکردن از توان اپتومتریست ها در این خصوص توفیقات خاصی حاصل نشده است.
فرزانه ادامه داد: طبق دو تحقیق صورت گرفته در این زمینه، تلاش ها آن گونه که باید در این خصوص انجام نشده است؛ در صورتی که اگر تنگ نظری ها در این خصوص صورت نمی گرفت، اکنون در وضعیت بهتری در زمینه اجرای این طرح بودیم.

** پاک شدن شرح خدمات اپتومتریست ها از سایت وزارت بهداشت
عضو جامعه اپتومتری ایران گفت: درپی تلاش ها برای استانداردسازی خدمات اپتومتریست ها، در شرح وظایف آنان، 10 خدمت قید شد که با امضای وزیر بهداشت روی سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.
محمدرضا کریمی فرد افزود: بر اساس این شرح وظایف مشخص شده بود چه کسانی، چه خدماتی را با چه میزان هزینه می توانند ارائه دهند و بر اساس آن بیمه ها می توانستند با اپتومتریست ها قرار ببندند.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه هزینه ها پایین بود، بیمه ها نیز تمایل می یافتند که با مراکز اپتومتری قرار داشته باشند، اما این شرح وظایف استاندارد شده از روی سایت وزارت بهداشت برداشته شد و نتایج حاصل از این اقدام علاوه بر اپتومتریست ها متوجه بیمارانی است که مجبورند برای گرفتن ساده ترین خدمات چشم پزشکی مانند دریافت نمره عینک به چشم پزشکان مراجعه کنند. در حالی که چشم پزشکان متخصص به جای این کار می توانند به حرفه تخصصی خود در حیطه های جراحی و رفع بیماری های چشمی بیماران بپردازند.
بیستمین کنگره اپتومتری ایران از هشتم تا دهم شهریور ماه در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید