ضرورت انجام اقدامات تیمی در درمان کودکان مبتلا به مشکلات خونیبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از انجمن خون و سرطان کودکان ایران، پروفسور حسن ابوالقاسمی، هدف از برگزاری همایش سراسری هماتولوژی نوزادان را ترویج کار تیمی بین متخصصان کودکان، فوق تخصص های خون و فوق تخصص های نوزادان عنوان کرد.
وی افزود: شایع بودن بیماری های ناشی از اختلالات خونی به علت ازدواج های فامیلی، بروز بسیاری از بیماری های خونی در دوره نوزادی، لزوم شناسایی آنها و اقدام به موقع برای پیشگیری و درمان مناسب موجب شده هیأت مدیره انجمن خون و سرطان تصمیم بگیرد در سال جاری با همکاری انجمن نوزادان و انجمن کودکان ایران همایش سالیانه خود را به این موضوع مهم اختصاص و از متخصصان بر جسته داخلی و خارجی به عنوان سخنران دعوت به عمل آورد.
رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران ادامه داد: از ویژگی های این همایش برگزاری هفت میزگرد مشترک و بررسی موضوعات مهم کم خونی، تزریق خون و فرآورده های خونی، اختلالات ترومبوزیس و هموستاز، اختلالات پلاکتی، اختلالات ایمنی و بدخیمی های نوزادان است.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی عنوان کرد: در هر پانل گزارش موارد نادر و بحث درخصوص آن را خواهیم داشت و همچنین دانشجویان بالینی و گروه های پایه و پرستاران حضور فعالی در این همایش خواهند داشت.
پروفسور ابوالقاسمی تصریح کرد: گاهی ناسازگاری های خونی بین نوزاد و مادر منجر به بروز زردی ها و کم خونی های شدید در روزهای اول زندگی می شود که شناسایی آنها و تهیه خون مناسب برای تعویض یا تزریق خون نیاز به درک دقیق و دانش به روز و اطلاع از امکانات خون های نادر کشور دارد؛ بنابراین موضوع آنمی های همولیتیک و روش بررسی علل بروز آن در یکی از پانل ها با حضور متخصصان مشهور داخلی و خارجی مورد بحث قرار می گیرد.
دبیر بورد تخصصی خون و سرطان گفت: یکی از علل مهم کم خونی بین نوزادان نگه داری نوزادان کم وزن برای مدت طولانی در مراکز مراقبت ویژه است که سرانجام منجر به بروز کم خونی در آنان شده و باید بررسی کرد که چه درمان هایی برای آنان مفید است.
به گفته وی، گاهی نیز نوزادان به صورت مادرزادی دچار کم خونی می شوند و در زمان نوزادی نیاز به مداخله دارند و باید این موارد را از کم خونی های نوزاد به علت خونریزی جنین به مادر یا کم خونی های اکتسابی مانند کم خونی گذرای نوزادی افتراق داد.
رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران افزود: بیماری های خونریزی دهنده ارثی مانند اختلالات پلاکتی یا کمبود فاکتورهای انعقادی مثل فاکتورهای 10، 13، 5 ،7 و فاکتور یک یا فیبرینوژن بسیاری از اوقات می تواند موجب بروز خونریزی در زمان نوزادی شود که لازم است در مورد شیوع این بیماری ها در ایران به علت ازدواج های فامیلی و افتراق آنها از اختلالات اکتسابی دانش و اطلاعات کافی داشته باشیم؛ از این رو در این همایش بنا داریم موارد واقعی از بیماری ها را معرفی و ابعاد مختلف تشخیصی، درمانی و پیشگیری را به طور دقیق مورد بحث قرار دهیم.
ابوالقاسمی افزود: همچنین تاکنون استقبال قابل توجهی از طرف همکاران هماتولوژیست آنکولوژیست کودکان و متخصصان نوزادان و دانشجویان از سراسر کشور شده و بیش از 100 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است.
دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران ‘هماتولوژی نوزادان’ در روزهای 22 تا 24 شهریورماه در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.
علمی**1834**1440
تنظیم: ناهید شفیعی ****انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید