شیوع بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب در سالمندان 3 برابر استبه گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، زهرا امکانجو، روز شنبه در اولین کنگره فیبریلاسیون دهلیزی قلب در بیمارستان قلب شهید رجایی افزود: آمار دقیقی از میزان شیوع و بروز بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب در کشور وجود ندارد چون ثبت این بیماری و آمارگیری از آن در مراکز محدودی انجام می شود.
وی گفت: بر اساس تخمین ها و آمارهای جهانی حدود 3 / 1 درصد افراد بین 60 تا 80 سال به بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب مبتلا هستند اما شیوع این بیماری در افراد بالای 80 سال به حدود پنج درصد می رسد و با توجه به افزایش سالمندی در ایران و جهان پیش بینی می شود شیوع این بیماری تا 50 سال آینده در دنیا 5 / 2 برابر بشود.
عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب شهید رجانی افزود: بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب بر اثر اختلالات الکتریکی در قلب موجب بی نظمی ضربان قلب و اختلال در انقباض و ضربان قلب می شود و به همین علت در عروق فرد لخته ،ایجاد می شود و این لخته می تواند در مسیر گردش خون در عروق اختلال ایجاد کند و موجب بروز سکته شود.
وی ادامه داد: بیماری فیبریلاسیون دهلیزی اگر در فرد به موقع و زود تشخیص داده نشود و به موقع درمان شروع نشود در صورت مزمن شدن بیماری، درمان آن دشوار خواهد بود.
امکانجو افزود: گاهی به علت تخریب ساختمان قلب در این بیماری امکان درمان فرد مبتلا وجود ندارد. در این صورت مجبوریم نامنظمی ضربان قلب را بپذیریم و تلاش کنیم که فقط تعداد ضربان قلب در دقیقه کافی باشد، در این صورت فرد همواره با خستگی، سردرد و عوارض این بیماری درگیر خواهد بود.
وی گفت: درمان معمول بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب، استفاده از داروهای رقیق کننده است که البته این درمان نیز عوارض خاص خود را دارد و ممکن است خطر خونریزی به خصوص خونریزی های داخلی را افزایش دهد. گاهی نیز مجبوریم از شوک الکتریکی برای درمان بیمار استفاده کنیم ، درمان ها و داروهای جدیدتری نیز به بازار آمده است که متاسفانه تحت پوشش بیمه نیستند و برای بیمار گران تمام می شود.
امکانجو افزود: یکی از این درمان ها کورکردن قسمت موشکی کنار دهلیز چپ قلب است که معمولا عوارض چندانی ندارد و فرد حتی می تواند داروهای رقیق کننده خون را هم قطع کند اما هنوز این روش در ایران تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است.
وی گفت: علاوه بر فشار خون بالا، چاقی، چربی خون و استعمال دخانیات، تنگی نفس در هنگام خواب نیز از جمله عوامل خطر بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب است. رئیس انجمن الکتروفیزیولوژی قلب ایران تاکید کرد: افرادی که دچار این عارضه هستند باید هر چه سریع تر با مراجعه به کلینیک های درمان اختلال خواب این مشکل را بر طرف کنند در غیر این صورت با افزایش سن خطر بروز بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب در بین آنها بسیار بیشتر می شود.
فیبریلاسیون دهلیزی (به انگلیسی: Atrial fibrillation) که گاه در پزشکی ای فیب (ِAFib) نیز نامیده می‌شود، شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می‌دهدکه در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و درنتیجه منقبض می‌شوند؛در نتیجه انقباض منظم دهلیز وجود ندارد پس دهلیزها نمی‌توانند خون را به صورت کامل به بطن‌ها پمپ کنند و نیز ضربان‌های بطن از دهلیز پیروی نمی کنند و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز، منقبض می‌شود.
خبرنگار: افشین شاعری ** انتشار: لیلا خطیب زاده
اجتمام 3063 ** 1776انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید