دخالت غیرقانونی نهادهای خارج از وزارت بهداشت مانع فعالیت اپتومتریست ها می شودبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، علی میرزاجانی روز سه شنبه در نشست خبری بیستمین کنگره انجمن اپتومتری ایران در این خصوص توضیح داد: وزارت صنعت و معدن و سازمان های ذیربط با ارائه اخطار پلمپ مانع از خدمات ساخت عینک طبی در آن دسته از موسسات استاندارد عینک طبی می شوند که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند؛ این درحالی است که ساخت عینک طبی یک حرفه وابسته به پزشکی است و دخالت نهادهای غیرپزشکی در این خصوص غیرقانونی است.
وی افزود: اپتومتریست ها با چالش هایی در سطح کشور برای ارائه خدمات خود مواجه هستند که مهمترین آن درنظرنگرفتن قابلیت های اپتومتریست ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت اولیه چشم است؛ زیرا در نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده هیچگونه پیش بینی برای استفاده از قابلیت اپتومتریست ها نشده است.
میرزاجانی ادامه داد: این درحالی است که حدود 70 تا 80 درصد مشکلات چشم و بینایی می تواند با خدماتی که اپتومتریست ها ارائه می کنند، مرتفع شود و بار سنگینی مربوط به تربیت نیروی انسانی متخصص و هزینه های مربوطه در نظام سلامت کاهش دهد.
ناصر صادق پور کارشناس ارشد اپتومتری و دبیر اجرایی بیستمین کنگره انجمن اپتومتری ایران نیز در این خصوص گفت: اپتومتریست ها در زمینه تاسیس موسسه عینک طبی با مشکلاتی مواجه هستند؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری های لازم را در این خصوص کرده و مجوز تاسیس را صادر کرده است اما در این خصوص کارشکنی می شود؛ این درحالی است که اپتومتریست ها مجاز به تاسیس موسسه عینک طبی هستند.
وی توضیح داد: در برهه ای از زمان زیرمجموعه های وزارت صنعت و معدن از ما اپتومتریست ها شکایت کردند و متعاقب آن دیوان عدالت اداری حکمی را صادر کرد مبنی بر اینکه ما می توانیم موسسه عینک طبی داشته باشیم؛ حکم دیوان عدالت اداری این است که ما نیاز به کسب مجوز از وزارت صنعت و معدن و اتحادیه عینک سازان نیستیم اما طرف های مقابل از این حکم تمکین نمی کنند.
کارشناس ارشد اپتومتری ادامه داد: اپتومتریست ها برای دایر کردن اینگونه موسسات دارای سه مجوز هستند اما نهادهای دیگر که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، به راحتی در این حوزه دخالت می کنند و در نهایت اپتومتریست ها تاوان اختلاف دو مجموعه دولتی وزارت بهداشت و وزارت صنعت و معدن را متحمل می شوند.
صادق پور با بیان اینکه حدود 2 هزار و 500 اپتومتریست در کشور مشغول فعالیت هستند، افزود: اپتومتریست های جوان که به رغم مشکلات فراوان با امید به آینده، یک موسسه عینک طبی را دایر می کنند، عده ای آن را پلمپ می کنند و این مساله غیرقانونی است.
دبیر اجرایی بیستمین کنگره اپتومتریست های ایران که در روزهای هشتم تا دهم شهریور ماه در مرکز همایش های رازی برگزار می شود، از حضور حدود هزار و 200 شرکت کننده در این کنگره خبر داد و افزود: انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران نیز که هر سه سال یک بار برگزار می شود، امسال و در جریان این کنگره برای نخستین بار به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد.
صادق پور افزود: طرح چالش های حرفه ای و ارائه آخرین اطلاعات در خصوص تجویز و فیت عدسی های تماسی، اپتومتری کودکان، تست های پاراکلینیکی بینایی، ساخت عینک طبی و کم بینایی از برنامه ها و محورهای اصلی این کنگره است.
وی همچنین از برگزاری سه کارگاه درخصوص الکتروفیزیولوژی بینایی، ساخت و فیت عینک و فیت عدسی های تماسی خبر داد و گفت: بیش از 100 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که از این تعداد 56 مقاله به صورت سخنرانی و 18 مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
علمی **1834
خبرنگار : ناهید شفیعی** انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید