تحولات در نظام سلامت ایران سازنده بوده استبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، پروفسور ‘ بوید سوئینبرن ‘ اظهار کرد: گزارش ارائه شده توسط مسئولان در ارتباط با وضعیت سلامت، نشان می دهد که ایران به موفقیت هایی خوبی در این خصوص دست پیدا کرده است.
وی به وضعیت چاقی در دنیا اشاره کرد و گفت: امروزه اپیدمی چاقی یکی از مهمترین مشکلات سلامت جهان است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت حدود 2 میلیارد بزرگسال در دنیا دارای اضافه وزن هستند، 670 میلیون نفر تحت تاثیر چاقی قرار دارند و 98 میلیون نفر به شدت از عوارض چاقی رنج می برند.
استاد تغذیه و بهداشت جهانی دانشگاه اوکلند گفت: تخمین زده می شود تا سال 2025 میلادی 2.7 میلیارد نفر بزرگسال دارای اضافه وزن خواهند بود.
وی ادامه داد: برآورد می شود که حدود 224 میلیون کودک در سن مدرسه دارای اضافه وزن هستند و پیش بینی می شود که این نسل عمر کوتاهتری نسبت به والدین خود داشته باشند.
سوئینبرن با اشاره به اینکه موانع زیادی در کشور های مختلف در ارتباط با اجرای سیاست های چاقی وجود دارد، گفت: نتایج مطالعه ای که با همکاری 36 کشور کم درآمد و متوسط انجام شده نشان می دهد که 3 درصد کودکان در عین پروزنی از سو تغذیه رنج می برند و 10 درصد کودکان نیز به طور متوسط اضافه وزن داشتند.
وی ادامه داد: شواهد قوی وجود دارد که سوتغذیه در دوران پیش از تولد و در ماه های اول زندگی سوخت و ساز بدن فرد را به نحوی تغییر می دهد که آنان را در معرض افزایش خطر ابتلا به چاقی قرار می دهد.
از جمله مجامع بین‌المللی که در این زمینه فعالیت‌ های ارزشمندی را سازماندهی کرده اند، کمیسیون چاقی لانست (Lancet Commission on Obesity) است که متشکل از صاحب‌ نظران حوزه‌ های مختلف سلامت و سیاست گذاری از کشورهای مختلف بوده و با دیدگاهی نوین در سطح جهانی به بررسی ریشه‌ ای آن دسته از عوامل زمینه ‌ساز چاقی که ارتباط تنگاتنگی با سوءت غذیه و گرمایش کره زمین‌دارند، پرداخته است.
مسئولان این کمیسیون درصددند تا با برگزاری سلسله کارگاه ‌هایی در آمریکا، انگلس، اتریش، ایران، چین و هند نظرات و پیشنهادهای اساتید و سیاست‌گذاران کشورهای مختلف را که بیانگر دیدگاه ‌های منطقه‌ای است در قالب مجموعه ای مستند منتشر و در اختیار سیاست‌گذاران جهانی و منطقه‌ای قرار دهند.
علمی (1) ** 1201 **1440
دریافت کننده: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید